..::MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ::..

BÖLÜM HAKKINDA

      1987-88 öğretim dönemi içerisinde Konya Feridiye Karakolu yanı, Demiryolu Sendikası binasında sınırlı sayıdaki kadro ve okutmanları ile eğitim-öğretime başlayan Müzik Bölümümüz, 1990-91 eğitim öğretim döneminin ilk yarıyılı sonunda Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesinin Meram Kampüsü'ne dahil olmuş ve bu yeni binasında ilk mezunlarını vermiştir ( solda ). Prof. M.Salih ERGAN başkanlığında açılan bölüme daha sonra sırasıyla Yrd. Doç. Dr. Sefai ACAY, Prof. Ayhan ZEREN, Prof. Yusuf AKBULUT ve Prof. M.Salih ERGAN başkanlık yapmışlardır. Şu an bölüm başkanlığını Prof. Yusuf AKBULUT 'un, anabilim dalı başkanlığını da Yrd.Doç.Dr. Özer KUTLUK 'un sürdürdüğü anabilim dalımızda 2 Profesör, 8 Yardımcı Doçent, 9 Öğretim Görevlisi, 5 Araştırma Görevlisi ve 2 yardımcı öğretim elemanı, toplam 26 öğretim elemanı görev yapmaktadır.
       Her sene özel yetenek sınavı ile 40 öğrenci alan Müzik Eğitimi programının öncelikli amacı orta dereceli okullara müzik öğretmeni yetiştirmektir. Bunun yanı sıra ses ve enstrüman icrasında üstün performans gösteren öğrenciler opera, orkestra, devlet koroları, konservatuarlar, Güzel Sanatlar Fakülteleri, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümleri gibi kurumlarda sanatçı veya öğretim elemanı olarak görev alabilmektedirler.

   Halen okumakta olan yaklaşık 180 öğrencinin toplam eğitim-öğretim süresi 4 senedir ve her bir yıl iki dönemden oluşmaktadır. Sömestr başlangıç, bitiş ve sınav tarihleri, her yeni yılda üniversite senatonusunun onayladığı Akademik Takvim 'e göre belirlenmektedir. ( Sağda, bölümümüzün arka bahçesi )
       
       8 yarıyılda okutulan ve Anabilim Dalı Ders Programı olarak belirlenen dersler sırasıyla, Bireysel Çalgı Eğitimi (Ses/Şan Eğitimi, Piyano, Keman, Çello, Yan Flüt, Gitar, Bağlama, Ud, Kanun), Seçmeli Dersler (Kabak Kemane, Vurmalı Sazlar, Bağlama), Müzik Teorisi (Müziksel İşitme Okuma ve Yazma, Armoni, Temel Müzik Bilimleri), Muzik Tarihi , <>, Elektronik Org , Seçmeli Türk Müziği Çok Seslendirme ve Seçmeli Ders Türk Müziği Ses Sistemi 'dir. Bunların dışında Öğretmenlik Formasyon dersleri ile Yabancı Dil , Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve Türkçe dersleri okutulmaktadır.
        Müzik Öğretmenliği programında okumaya hak kazanmış öğrencilerin anaçalgı seçimi, öğrencinin kendi isteği yanısıra kişinin devinişsel yetenek ve fiziki durumuna göre de belirlenmektedir. Piyano, alan çalgısı olarak seçilemezken ses eğitimi anadalı ancak 3. sınıfın 1. döneminden itibaren alınabilmektedir. Anaçalgısı Bağlama olan öğrenciler ise ancak 2. sınıfın 2. yarı yılından itibaren Seçmeli Ders'lerden birini alabilmektedirler. Her öğrenci, 4 yıl boyunca eğitimini alacağı enstrümanı kendi temin etmek durumundadır.
       Bölüme ait demirbaş enstrüman olarak 10 Bağlama, 4 Çello, 2 Gitar, 3 Kanun, 3 Digital Piyano, 3 Elektronik Klâvye, 15 Up-Right Piyano, bir tanesi bölümde diğeri de salonda olmak üzere 2 adet Kuyruklu Piyano bulunmaktadır. Ayrıca bölümümüz binasında 4 derslik, 1 prova salonu ile öğrencilerin çalışmalarını yürütebilecekleri 11 etüt odası ve 7 piyano odası bulunmaktadır. Bunların dışında bina dahilinde, öğrencilerin ders dışı zamanlarlarını geçirebilecekleri kantin de yer almaktadır.
       Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalımız, her yıl çeşitli konser etkinlikleri ve ders dışı faaliyetlerde bulunmaktadır. Bunlar Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Oda Müziği, Orkestra, Çok Sesli Koro ve çeşitli solo konserlerden oluşmaktadır. Bu faaliyetler, binamızın yer aldığı bahçede veya dekanlık binası yanında bulunan Prof.Dr. Erol GÜNGÖR Konferans Salonu'nda yürütülmektedir.

2007-08 öğretim yılında da faaliyetlerine devam eden bölümümüz hakkında her türlü bilgiyi sitemizden edinebilir, daha fazla bilgi için e-mail adresimize yazabilirsiniz...